راهنماي سامانه LMS دانشگاه فرهنگیان ويژه دانشجویان

جهت آسایش اساتید و دانشجویان عزیزان فایل‌های آموزشی نحوه‌ی کار با سامانه‌ی آموزش مجازی LMS دانشگاه فرهنگیان را به صورت تایپ شده و مرتب و منظم با توضیحات تصویری آماده و منتشر کردیم.

لطفا برای مشاهده‌ی جزییات تصاویر روی آنها کلیک کنید.

ابتدا وارد سایت LMS.cfu.ac.ir شويد.

ورود به سامان

با انتخاب استان خود و وارد کردن شماره دانشجویی در كادر نام كاربری و كد ملی ١٠رقمی به عنوان كلمه‌ی عبور وارد سامانه می‌شوید. لیست درس‌های شما در قسمت “درس‌های من” قابل رویت است. دوره‌ی (درس) مورد نظر خود را در صفحه‌ی اول انتخاب و بر روی آن كلیك كنید تا وارد فضای دوره شوید.
بنا به نیاز و صلاحدید استاد مربوطه فعالیت‌ها و منابع مختلفی در هر درس برای دانشجویان قابل مشاهده است. هر یك از فعالیت‌ها یا منابع دارای آیكون مختص به خود است. در ادامه تعدادی از پركاربردترین آنها و مفهوم هر یك آورده شده است.

معنا و مفهوم فعالیت‌ها

راهنمای استفاده از كلاس زنده (آنلاین)  در یك راهنمای جامع بصورت جداگانه درنظر گرفته شده است كه از در اینجا توضیح داده شده است و می‌توانید مطالعه کنید.
اگر یك منبع آموزشی داخل دوره قرار گرفته باشد، بر اساس آنكه آن منبع با استفاده از چه نرم‌افزاری باز می‌شود، آیكون آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال آیكون نشان دهنده‌ی آن است كه منبع مربوطه یك فایل از نوع Pdf است و با برنامه‌ی Adobe Acrobat باز می‌شوند.

در جدول زیر آیكون تعدادی از پركاربردترین منابع قرار داده شده است:

برای دانلود كردن هریك از فایل‌ها كافی‌ست یك بار روی آن كلیك كنید. با این كار پنجره‌هایی مانند شكل زیر ظاهر می‌شود.گزینه‌ی “Save File” را انتخاب كنید و روی دكمه‌ی “OK” كلیك نمایید. به این ترتیب مسیر ذخیره‌سازی از شما پرسیده می‌شود و سپس فایل روی كامپیوتر شما ذخیره می‌گردد.


تالار گفتگو

اگر هنوز هیچ مباحثه‌ای در تالار گفتگو وجود نداشته باشد، با وارد شدن به تالار شكل زیر را مشاهده می‌نمایید.

در صورت وجود مباحثه، با كلیك كردن بر روی آن می‌توانید مطالب عنوان شده در آن رابطه را مشاهده بفرمایید. برای پاسخ دادن به هر مطلب كافیست روی لینك “ارسال پاسخ” كه در زیر هر مطلب قرار دارد كلیك كنید:


با این‌كار، جواب داده شده در زیر مطلبی قرار می‌گیرد كه به آن جواب داده‌اید اما كمی جلوتر از خود مطلب قرار داده می‌شود تا نشان دهد این پست در جواب كدام پست داده شده است. به عنوان مثال در شكل بالا پست دوم در جواب پست اول داده شده است بنابراین نسبت به آن كمی فرورفتگی دارد.

آزمون
با كلیك بر روی  یك آزمون وارد یك امتحان (كوئیز) می‌شوید. ممكن است مدرس دوره زمان پاسخگویی به سوالات را محدود و یا نامحدود قرار داده باشد. در صورتی كه زمان محدود باشد و در حین پاسخگویی زمان شما به پایان برسد، دیگر امكان پاسخگویی به بقیه سوالها را ندارید. با ورود به یك آزمون تصویر زیر ظاهر میشود.

برای شروع آزمون روی دکمه‌ی “هم‌اکنون آزمون را شروع کنید” كلیك كنید(تصویر زیر)

با كلیك بر روی دكمه‌ی “ادامه”، سوالات بعدی ظاهر می‌شوند

برای اتمام آزمون روی دکمه‌ی “ثبت همه‌ی پاسخ‌ها و اتمام آزمون” كلیك كنید(تصویر زیر)

نكته مهم در پاسخگویی به آزمونهای با زمان محدود این است كه ممكن است در میانه آزمون زمان شما به اتمام برسد. در این‌صورت پاسخ‌های شما به‌صورت اتوماتیك ذخیره می‌شود اما نمره‌ی سوالاتی كه برای پاسخ به آنها فرصت كافی نداشتید را از دست خواهید داد. بنابراین با اتمام زمان آزمون اگر روی دكمه‌ی “ثبت همه پاسخها و اتمام آزمون” كلیك نكرده باشید، باز هم پاسخ‌ها ذخیره می‌شوند.

تکلیف‌ها
وقتی روی یك تكلیف كلیك می‌كنید، صفحه‌ی زیر نمایش داده میشود. اگر برای تكلیف مهلت درنظر گرفته شده باشد، در این صفحه در قسمت “مهلت تحویل” می‌توان آخرین تاریخ تحویل را مشاهده كرد.

روی “دكمه تحویل” تكلیف كلیك كنید تا وارد صفحه زیر بشوید. بنا به صلاحدید استاد دوره، نوع تكلیف‌ها با یكدیگر فرق دارد.به عنوان مثال ممكن است كه جواب تكلیف تنها به صورت نوشتاری در همان صفحه تكلیف خواسته شود و یا تكلیف به صورت یك فایل(نوشتاری، ارائه مطلب، صوتی، صوتی-تصویری و …) از شما درخواست شود. در شكل زیر هر دو نوع تكلیف خواسته شده است.

دو روش برای ارسال فایل وجود دارد.

روش اول: روی فایلی كه میخواهید ارسال كنید كلیك كرده و همانطور كه دكمه سمت چپ موشواره را نگه داشتهاید به صفحه تكلیف رفته و دكمه موس را در قسمت “File submission” داخل كادری كه با کادر قرمزی مشخص شده رها كنید. در واقع شما با این كار فایل مورد نظر خود را كشیده و در این قسمت رها میكنید. بعد از انجام این كار روی دكمه‌ی “ذخیره تغییرات” كلیك كنید تا تكلیف ارسال شود.

روش دوم: در صفحه تكلیف روی دكمه‌ای كه در شكل زیر مشخص شده كلیك كنید تا صفحه‌ی آپلود فایل باز شود.


روی عبارت “Upload a file” كلیك كنید تا صفحه‌ی انتخاب مسیر فایل ظاهر شود

روی دکمه‌ی “Browse” کلیک کنید تا صفحه‌ی انتخاب فایل ظاهر شود.

مسیر تکلیف خود را یافته و تکلیف را انتخاب و کلید “Open” را کلیک کنید

پس از این‌که فايل تكليف در صفحه زير قرار گرفت، روي دكمه Upload this file” كليك كنيد، باكليك بر روي اين دكمه، فايل تكليف
به صفحه تكليف انتقال داده می‌شود

در صفحه‌ی تکلیف با کلیک بر دکمه‌ی “ذخیره‌ی تغییرات”، گزارشی از وضعیت تحویل فایل دریافت می‌کنید.

در صفحه‌ی وضعیت تحویل فایل تکلیف می‌توانید گزارشی از فایل تحویلی مشاهده کنید همچنین با کلیک بر “ویرایش پاسخ” می‌توانید فایل جدیدی ارسال کنید و یا اگر امکان حذف تکلیف توسط استاد به شما داده شده باشد آن را حذف و تکلیف  جدیدی آپلود کنید.

دقت فرمایید اگر مدرس دوره امكان ارسال بیش از یك فایل را به شما ندهد، شما تنها قادر خواهید بود یك فایل ارسال كنید. همچنین اگر امكان حذف تكلیف را نیز از شما گرفته باشد، دیگر نمیتوانید فایلی كه ارسال كرده‌اید را حذف كنید و یا فایل دیگری ارسال كنید.

بازخورد(نظرسنجی)
با كلیك بر روی یك بازخورد وارد محیطی می‌شوید كه شامل سوالات مختلف(توضیحی، چهارگزینهای، پاسخ كوتاه و …) است. در شكل زیر نمونه‌ای از یك بازخورد آورده شده است.


پاسخ به سوالاتی كه با علامت ستاره قرمز مشخص شده‌اند اجباری است. پس از پاسخ به همه سوالها روی دكمه پاسخ خود را ارسال كنید كلیك کنید تا پاسخ‌های شما  ثبت و ارسال شوند.